Zapraszamy serdecznie rolników do wzięcia udziału w XXI Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

22 02 2024 #Rolnictwo #Urząd

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych, małych jak i dużych, do wzięcia udziału w XXI Edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Partnerem Strategicznym są AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

W dwudziestu dotychczasowych edycjach w Konkursie udział wzięło już ponad 24 tysiące gospodarstw indywidualnych. Właściciele mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, a także zdobycia cennych nagród na każdym etapie konkursu - regionalnym, wojewódzkim i centralnym. Główną nagrodą w konkursie jest ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa Kasy.

Konkurs promuje zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Jest naszym prestiżowym konkursem spośród wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę
na rzecz zmniejszania liczby wypadków i chorób zawodowych rolników.

W myśl regulaminu udział w konkursie biorą osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS. Komisje złożone z pracowników instytucji zajmujących się rolnictwem dokonują w każdym gospodarstwie profesjonalnego audytu.

Sprawdza się przede wszystkim ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan budynków inwentarskich i pomieszczeń gospodarczych; wyposażenie maszyn i urządzeń rolniczych w osłony ruchomych części maszyn i urządzeń, takich jak np. pilarek tarczowych i łańcuchowych. Komisja zwraca uwagę również na warunki obsługi i chowu zwierząt; stosowanie i jakość środków ochrony osobistej; rozwiązania techniczne i organizacyjne stosowane w gospodarstwie w celu ograniczenia ryzyka wypadku
i zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Oceniana jest także organizacja miejsc wypoczynku i zabawy dzieci oraz dbałość i poszanowanie dla naturalnego środowiska.

Rokrocznie w województwie śląskim zwiększa się liczba chętnych rolników zgłaszających swoje gospodarstwa do udziału w Konkursie KRUS. Oprócz oficjalnego konkursu, finaliści naszego sztandarowego konkursu mogą zdobyć także uznanie opinii publicznej, poddając się ocenie internautów poprzez możliwość oddania głosu online.

 

Ważne terminy:

25.04.2024 r. - upływa termin zgłaszania udziału w Konkursie
05.07.2024 r. - zakończenie etapu wojewódzkiego 
08-26 lipca 2024 r. - wizytacja gospodarstw finałowych (termin może ulec zmianie).

 

Szczegóły konkursu na stronie internetowej www.gov.pl/krus - zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki
pdf plakat+BGR+2024+.pdf
ilość pobrań: 22
plakat+BGR+2024+.pdf 1,27MB zobacz
pdf zalacznik+nr+1+Regulamin+XXI+BGR+2024.pdf
ilość pobrań: 21
zalacznik+nr+1+Regulamin+XXI+BGR+2024.pdf 230,33KB zobacz

do góry