Miasta partnerskie

W ramach partnerstwa nasza gmina włączyła się we współpracę międzynarodową z trzema zagranicznymi Gminami. Celem tej współpracy jest wymiana doświadczeń nie tylko na poziomie samorządów, ale także szkół czy jednostek OSP.

Hanstein-Rusteberg
Oficjalne podpisanie umowy między gminą Konopiska a Hanstein-Rusteberg nastąpiło 11 listopada 2005 roku w Konopiskach. O tamtej pory Gminy prowadzą współpracę z zakresu m.in. samorządów lokalnych, nauki, oświaty i ochrony zdrowia, kultury, sportu i turystyki, ekologii, gospodarki, rolnictwa i pomocy społecznej.

Wyrazem tej współpracy są wzajemne wizyty delegacji poszczególnych gmin, a także wymiana młodzieży ze szkół, wymiana doświadczeń między jednostkami OSP.

Niemiecka gmina Hanstein Rusteberg rozciąga się na granicy trójkąta Hesji, Dolnej Saksonii i Turyngii. W skład gminy wchodzi 14 sołectw, są to Arenshansen, Bornhagen, Burgwalde, Freienhagen, Fretterode, Gerbershansen, Hohengandern, Kirchengandern, Lindewerra, Marth, Rothberg, Rustenfelde, Schechtebich, Wahlhausen. Nazwa gminy pochodzi od nazwy zamku Hanstein i góry będącej przedmiotem kultu, zwanej Rustneberg. Całą gminę, której obszar jest podobny do obszaru Gminy Konopiska, zamieszkuje około 6,5 tyś. mieszkańców.

Dżurif
Umowę o współpracy z ukraińską gminą Dżurif podpisano w 8 grudnia 2007 roku. Gmina leży w powiecie Śniatyńskim w obwodzie Iwano-Frankiwsk.

Handlova
Współpracę ze słowackim miastem Handlova podjęto 20 listopada 2009 roku, mając na celu wzajemną pomoc i wymianę doświadczeń w sferze ekonomicznej, socjalnej, gospodarczej, transportowej, kulturalno-edukacyjnej i wielu innych. Miasto Handlová znajduje się w regionie Górna Nitra i liczy około 18 tyś. mieszkańców. To górnicze miasto jest otoczone przez góry Blask i Kremnica Hills.

do góry