ZHP

Na terenie Gminy znajduje się od ponad 30 lat Harcerski Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy PAJĄK. Ośrodek jest własnością ZHP Chorągiew Śląska Hufiec Częstochowa - to 100 letnia organizacja, dziś pozarządowa, która zajmuje się wychowanie dzieci i młodzieży. Ośrodek w głównej mierze funkcjonuje jako uzupełnienie oferty turystycznej Gminy. W okresie wakacyjnym w Ośrodku wypoczywają dzieci i młodzież z całego kraju, harcerze goszczą również młodzież z Białorusi, Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy.

Na terenie 18 ha lasu można znaleźć 6 murowanych domków z pełnym węzłem sanitarnym, w których nocleg znajdzie 120 osób oraz kuchnię wraz ze stołówką, która jednorazowo jest wstanie obsłużyć 200 osób.

Na terenie ośrodka znajdują się obiekty sportowe oraz domki przeznaczone pod wypoczynek rodzin. Harcerze w miarę swoich skromnych środków finansowych z roku na rok podnoszą standard bazy, aby spełniała ona oczekiwania wszystkich korzystających. W ramach Ośrodka funkcjonuje 5 niezależnych pól obozowych oraz pole biwakowe przeznaczone dla osób z zewnątrz. Coraz częstszymi gośćmi harcerzy są zakłady pracy organizujące na terenie Ośrodka rodzinne festyny. 

do góry