Obchody Święta Niepodległości 2023

13 11 2023 #Urząd

W dniu 11 listopada Polska świętowała 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się niepodległe państwo polskie. Dzień ten obchodzony jest jako Narodowe Święto Niepodległości od 1989 roku.

Jak co roku gminne uroczystości odbyły się na terenie Konopisk od przemarszu delegacji spod OSP Konopiska do kościoła pw. św. Walentego w Konopiskach. Marsz prowadziły Mażoretki „Szyk” przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Konopiska, a za nimi szły poczty sztandarowe, władze gminy na czele z wójtem Jerzym Żurkiem, kombatanci, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Gminy Konopiska. O godzinie 10:00 w kościele parafialnym pw. Św. Walentego odbył się spektakl Pisk Białego Orła, który został wystawiony przez ZSP w Kopalni oraz KGW w Kopalni, a następnie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Dzięki oprawie muzycznej Zespołu Śpiewaczego Gminy Konopiska była to piękna, patriotyczna suma.

Wspólny przemarsz pod „Golgotę Konopisk”, odczytanie apelu poległych oraz złożenie kwiatów i zniczy zakończyły uroczystości.

Składamy podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i pomoc w tegorocznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

do góry