Informacja o dostawianiu pojemników na odpady biodegradowalne

5 01 2023 #Urząd

Szanowni Mieszkańcy,

informujemy, że w grudniu 2022r. Gmina Konopiska podpisała nową umowę na odbiór
i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W 2023 roku usługę odbioru odpadów od Mieszkańców Gminy będzie świadczyć firma PZOM Sp. z o.o. Sp. K. Bez zmian pozostają zasady odbioru odpadów. Jednak z uwagi na zgłaszane przez mieszkańców uwagi co do wielkości pojemnika na odpady biodegradowalne od nowego roku dla jednej nieruchomości zamieszkałej na terenie gminy Konopiska, na której odpady biodegradowalne nie są zagospodarowywane we własnym przydomowym kompostowniku będą przysługiwały łącznie kosze o pojemności 240 litrów. W związku
z tym do końca stycznia 2023 roku będą do Państwa sukcesywnie dostawiane przez wykonawcę pojemniki na odpady biodegradowalne (brązowy pojemnik), które należy ustawić na własnej posesji.
Przypominamy również, że  właściciele budynków jednorodzinnych mogą w każdej chwili zmienić  deklarację, jeśli zdecydują się na kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach i otrzymać ulgę w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Co należy zrobić, aby uzyskać ulgę? Przede wszystkim należy założyć kompostownik, a następnie zgłosić fakt jego posiadania i kompostowania w nim bioodpadów, składając w Urzędzie Gminy Konopiska korektę deklaracji.

Bioodpady stanowiące odpady komunalne należy kompostować w kompostownikach przydomowych, otwartych lub zamkniętych, zapewniających dostęp powietrza do kompostowanej masy. Można do tego celu użyć gotowych, zakupionych kompostowników lub kompostowników wykonanych własnoręcznie.

Kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne powinno odbywać się na przepuszczalnym podłożu Właściciele nieruchomości zobowiązani są lokalizować kompostownik w granicach swojej nieruchomości, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Do kompostownika wrzucamy: liście, trawę, obierki warzyw i owoców (za wyjątkiem cytrusowych), fragmenty tektury (np. z wytłoczek po jajkach), skorupki jaj, siano czy ściółkę zwierząt domowych np. chomików.

Nie należy wrzucać mięsa, ryb, gotowanej żywności, popiołu węglowego, odchodów zwierząt itp.

Co miesiąc należy przemieszać zawartość kompostownika w celu dostarczenia powietrza oraz dotarcia mikroorganizmów do wszystkich warstw kompostu.

Ważne! Kompostowanie odpadów niesie za sobą szereg korzyści, natomiast uzyskany kompost posiada wiele cennych właściwości:
- pomaga w poprawie struktury gleby, wzbogaca ją, korzystnie wpływa na utrzymanie odpowiedniej wilgotności oraz delikatnie hamuje wzrost chwastów,
- stanowi bogactwo różnorodnych składników odżywczych,
- stymuluje glebę do wytwarzania pożytecznych bakterii i grzybów rozkładających materię organiczną,
- zmniejsza zapotrzebowanie na nawozy chemiczne.

Przydomowe kompostowniki będą podlegały kontroli !!!

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z uchwałą Nr 399/LII/2022 Rady Gminy Konopiska z dnia 23 listopada 2022r. od 1 stycznia obowiązuje nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 34,00 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość. W przypadku gdy na danej nieruchomości bioodpady stanowiące odpady komunalne kompostowane są w kompostowniku przydomowym przysługuje zwolnienie w wysokości 1,5 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi, na których zamieszkują mieszkańcy, obowiązani są uiszczać z góry opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi z częstotliwością 1 raz w miesiącu, w terminie do 20 dnia każdego miesiąca, w którym powstało zobowiązanie.

do góry