Uczniowie SP Konopiska w projekcie klimatycznym

24 10 2022 #Urząd

W ramach projektu Earth Climate Heritage Obtaining - pozyskanie dziedzictwa klimatycznego Ziemi, uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Szkołę Podstawową “Mihail Sadovenau” w Galati w Rumunii. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele z wszystkich krajów partnerskich: a więc oprócz z Polski i Rumunii również z Turcji, Macedonii Północnej i Włoch.

Spotkanie odbyło się w dniach 03.- 08.10.2022. Przez cały tydzień uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli brali udział w eksperymentach, zabawach i wycieczkach związanych z ekologią i ochroną klimatu.

W poniedziałek, pierwszego dnia wszyscy zostaliśmy przywitani w szkole przez panią dyrektor Cezarę Ioanę Mereuta. Zostaliśmy oprowadzeni po szkole, mogliśmy obejrzeć sale lekcyjne, w szczególności bardzo dobrze wyposażone sale do zajęć z przedmiotów przyrodniczych. W jednej z nich uczniowie w międzynarodowym zespole mogli wykonać eksperymenty chemiczne pomagające zrozumieć skutki zmian klimatu. Jednym z zadań było wykonanie wulkanów, których erupcje są naturalnym źródłem zanieczyszczeń powietrza. Oprócz tego uczniom udało się stworzyć smog w słoiku oraz burzę i deszcz w butelce. Tego samego dnia mogliśmy też obejrzeć miasto Galati (rum. Gałacz). W trakcie zwiedzania, odwiedziliśmy stację uzdatniania wody (woda pobierana z Dunaju, drugiej co do długości rzeki w Europie), spacerowaliśmy również po ogrodzie botanicznym Danube, gdzie mogliśmy podziwiać rośliny z różnych zakątków świata, np. ogród japoński, rosarium czy lasy regla górnego.

Drugiego dnia zorganizowano wycieczkę do Parku Narodowego Delty Dunaju. Jest to przyrodniczy obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (od 1991r.) W pełni zasługuje na to miejsce. Park zrobił na nas ogromne wrażenie. Bogactwo roślinności, przede wszystkim nenufarów, oraz ptactwa wodnego (łabędzie, kormorany, pelikany, czaple) to prawdziwy skarb tego obszaru.

W środę rozpoczęliśmy dzień w goszczącej nas szkole. Uczniowie wzięli udział w warsztatach. Podzieleni na grupy wykonali ekologiczne plakaty. Bardzo ciekawe kompozycje powstały przy użyciu nasion, liści i kwiatów, gleby i piasku. Tego samego dnia na zewnątrz na terenie ogrodu zoologicznego przeprowadzili ciekawy eksperyment pokazujący szybkość wsiąkania wody w glebę o różnym stopniu wilgotności. Uczniowie dowiedzieli się podczas tego doświadczenia, jak niebezpieczne jest nadmierne przesuszenie gleby. Podczas silnej ulewy woda nie wsiąka w glebę tylko spływa po suchej “skamieniałej” warstwie powodując podtopienia. W środę mieliśmy również okazję odwiedzić stocznię Damen w Galati produkującą różne typy statków sprzedawanych do kilkudziesięciu krajów świata.

Czwartek był dniem kolejnej wycieczki. Tym razem udaliśmy się w góry. Mieliśmy okazję obejrzeć Karpaty w ich południowej części, a tam czekała na nas niebywała atrakcja  w postaci wulkanów błotnych. Takie wulkany występują niezwykle rzadko, w Europie jest to jedyne miejsce, gdzie możemy podziwiać to zjawisko. Po obejrzeniu tej atrakcji udaliśmy się na lunch w bardzo ciekawe miejsce jakim jest kompleks Cob Green Village. Jest to zespół hotelowo-restauracyjny zbudowany z naturalnych materiałów: glina, słoma i drewno. Tam też dzieci wzięły udział w kolejnych warsztatach, malowania na desce.

Wszystko co dobre szybko się kończy i dla nas również nastał ostatni dzień spotkania. Tego dnia odbył się ekologiczny pokaz mody - uczniowie ze szkoły w Galati wystąpili w strojach z materiałów recyklingowych. Odbyło się podsumowanie całego spotkania, podziękowania i wręczenie certyfikatów potwierdzających udział w wizycie w Rumunii.

Dzięki gościnności rumuńskich nauczycieli i uczniów spędziliśmy bardzo miło czas. Spotkanie było bardzo intensywne, wypełnione warsztatami, eksperymentami i wycieczkami. Wszystkie zajęcia były doskonale przygotowane. Co najważniejsze po raz kolejny udało nam się zjednoczyć w jednym wspólnym celu - dbania o przyszłość naszej planety. Niezależnie od regionu w którym mieszkamy - czy to Polska, Włochy, Rumunia czy Turcja, tak samo jesteśmy narażani na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza. Jednak jednocząc siły, działając wspólnie w ochronie Ziemi, możemy ograniczyć skalę tego zjawiska.

J.Latoszek

do góry