Noc Bibliotek 2022 ,,To musi się powieść”

12 10 2022 #Urząd

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. 

Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów - Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania - ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych - dlatego też biblioteka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. M. Kopernika w Hutkach we współpracy z Gminną Publiczną Biblioteką w Konopiskach również wzięła udział w tym wydarzeniu, aby w niekonwencjonalny sposób podczas imprezy literackiej pokazać, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka!

W nocy z 30 września na 1 października uczniowie ZSP w Hutkach spotkali się w szkole, aby podczas tej wyjątkowej nocy rozwijać swoją pasję czytania i wspólnie spędzić czas, pod opieką bibliotekarek pani Agnieszki Jakubowskiej i pani Katarzyny Lis. Wieczór był pełen wrażeń, każdy uczestnik zaprezentował przygotowany przez siebie fragment ulubionej książki, który ukazywał bohatera w sytuacji, kiedy ,,coś” mu się powiodło i udało, następnie rozmawiali na temat, że w literaturze zawsze można szukać wsparcia i przykładów różnych możliwości rozwiązywania życiowych kłopotów. Książki pozwalają zapomnieć o troskach dnia codziennego, a także  przenieść się we wspaniały świat wyobraźni. Uczniowie przygotowali prace  plastyczne pt.,,O czym jest ta książka”, które pozwoliły przygotować gazetkę szkolną. W związku z tym, że tego wieczoru obchodziliśmy też Dzień Chłopaka, były tańce, zabawa w chowanego. Kolejnym punktem programu były  różnorodne quizy dotyczące znajomości literatury i nie tylko, ważnym elementem było również wspólne oglądanie filmów powstałych w oparciu o literaturę. Wszyscy świetnie się bawili, a noc spędzona w bibliotece pozwoliła na integrację w tak trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii.

Szczególne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Tamary Gwóźdź i dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Konopiskach pana Piotra Mesyasza, którzy zaangażowali się i umożliwili organizację tej imprezy.

Agnieszka Jakubowska

Noc Bibliotek 2022

do góry