• UE
  • Tłumacz języka migowego
  • BIP

Jubileusz 40-lecia istnienia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach

10 05 2022 #Urząd

W sobotę 7 maja parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach świętowała jubileusz 40-lecia istnienia. Budowę świątyni rozpoczęto w 1979 roku, w duchu przebłagania za profanację, której władze komunistyczne dopuściły się tam 13 lat wcześniej. Budowlane przedsięwzięcie udało się utrzymać w tajemnicy przed PRL-owskimi służbami. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, jak również wygłosił homilię.

Metropolita Częstochowski wyraził radość, że może świętować jubileusz razem z parafianami. Nie była to zwykła uroczystość jubileuszowa, ponieważ dokonał też aktu wprowadzenia do parafii relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Nawiązując do kultu świętych i błogosławionych w znaku relikwii, zaznaczył, że „oni odchodzą, ale nadal pozostają”, ponieważ „są takie odejścia, które dają nam nowy rodzaj obecności”.

Celebrans przywołał również postać bp. Adama Lepy, wieloletniego przewodniczącego Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski i współpracownika Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w którego pogrzebie uczestniczył kilka godzin przed uroczystością w Rększowicach. Wskazał, że poświęcił on „siły i zmagania o to, żeby środki społecznego przekazu przekazywały prawdę, a nie propagandę, żeby nie było fałszowania prawdy poprzez manipulacje”.

Pasterz Kościoła częstochowskiego wołał o „świadomość obecności Boga pośród nas w ludzie Bożym, we wspólnocie ludzi wierzących i modlących się”. Metropolita częstochowski zaadresował także do wiernych słowa, które przed laty usłyszał od starszej i chorej kobiety: „Trzymaj się Pana Jezusa, bo On mnie nigdy nie zdradził”. Za bł. Stefanem Wyszyńskim przypomniał o potrzebie „wiary, która góry przenosi; miłości, która wszystko jednoczy, i nadziei, która nigdy nie zawodzi”. Kapłan dziękował parafianom za ich wiarę, miłość do Kościoła w Rększowicach, zatroskanie o zbawienie swoje i bliskich oraz za modlitwę.

do góry