Zespól Szkolno - Przedszkolny w Hutkach i "Urodziny Patrona"

27 03 2023 #Urząd

Mikołaj Kopernik

W dniu 16.11.2022 Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

Senat RP zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika, który nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata.

W odpowiedzi na ten apel  nauczyciele Zespołu  Szkolno - Przedszkolnego w Hutkach zaplanowali szereg różnorodnych działań popularyzujących życie i dzieło naszego patrona Mikołaja Kopernika. Wszystkie inicjatywy połączyliśmy w ramach obchodów ,,Urodzin patrona”.

Pierwszym elementem  obchodów była  zorganizowana w dniu 15 lutego  przez panią Agnieszkę Kotarską wycieczka do Śląskiego Planetarium w Chorzowie.

Podczas seansu pt. ,,Cztery pory roku”, dwulekcyjnych zajęć pod sferycznym niebem planetarium,  uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania: Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu? Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba? Czy Słońce wędruje wśród gwiazd? Czy tą samą drogą podążają inne ciała niebieskie Układu Słonecznego? Od czego zależy długość dnia i nocy? Wraz z uczniami odbyliśmy niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni. Zobaczyliśmy wiele zjawisk, na obserwację których należałoby poświęcić wiele dni i nocy. W tak fascynujący i obrazowy sposób dzieci poznały tajniki pracy naszego patrona Mikołaja Kopernika.

Kolejnym etapem ,,Urodzin patrona” był apel pt. ,,Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” W czasie uroczystości 21 lutego  obejrzeliśmy film pod tym samym tytułem oraz dokonano rozstrzygnięcia konkursu plastycznego , który został zorganizowany przez panie: Magdalenę Wolską - Majchrzak i Agnieszkę Jakubowską. Konkurs plastyczny odbywał się w dwóch kategoriach: portret Mikołaja Kopernika i model Układu Słonecznego, w trzech przedziałach wiekowych: przedszkole, klasy I-III i klasy IV- VIII. Uczniowie przygotowali przepiękne prace i wybór zwycięzców był bardzo trudny, dzieci włożyły wiele wysiłku i zaangażowania w przygotowanie prac, szczególnie modeli Układu Słonecznego.Ponadto musieli zdobyć wiedzę , aby poprawnie przygotować modele. Na szczególną uwagę zasługują prace młodszych dzieci ,dla których tematyka teorii heliocentrycznej jest trudna i jeszcze nie w pełni zrozumiała. Doceniamy jednakże trud włożony w udział w konkursie.

Następnym punktem naszych działań będzie przewidziana na czerwiec wizyta i zajęcia w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, którą organizuje pani Anna Pietras.

Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo, czasy dzielą się na przed i po Koperniku - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Zwłaszcza my mamy szczególny powód, by być z Niego dumni. Ten, którego zna dziś cały świat, stał się patronem Zespołu Szkolno- Przedszkolnego  w Hutkach, co zobowiązuje nas do krzewienia wyznawanych przez niego wartości i popularyzowania biografii i dzieła.

Magdalena Wolska - Majchrzak, Agnieszka Jakubowska

Urodziny Patrona Urodziny Patrona 

Urodziny Patrona Urodziny Patrona

 

do góry