• UE
  • Tłumacz języka migowego
  • BIP

Ostatnie wymiany uczniowskie w ramach projektu Erasmus+ w ZSP w Hutkach

23 06 2022 #Urząd

erasmus

Za nami ostatnie wymiany uczniowskie w ramach projektu Unii Europejskiej Erasmus+ „Taste of Life”. Powoli zmierzamy do zakończenia projektu, dlatego ważne było, aby w tym roku szkolnym zrealizować wszystkie mobilności zaplanowane w projekcie.

Ten rok był naprawdę bardzo intensywny, ponieważ musieliśmy zrealizować większość wyjazdów, które nie mogły się wcześniej odbyć ze względu na obostrzenia związane z covid-19.

W dniach 9-13 maja miał miejsce ostatni wyjazd naszych uczniów, tym razem do szkoły partnerskiej w Finlandii. W czasie pobytu w tym fascynującym kraju mogliśmy poznać fiński system edukacyjny. Zwiedziliśmy partnerską szkołę Harjurinne w miejscowości Loviisa i uczestniczyliśmy w warsztatach "Użyteczne sztuki". W Centrum Społeczności FORUM mieliśmy okazję sami przygotować fiński przysmak - bułeczki drożdżowe z cynamonem i masłem... pychotka. Poznaliśmy też tradycyjne fińskie gry i zabawy na świeżym powietrzu. Skorzystaliśmy z fińskiej sauny i beczki do kąpieli i spacerowaliśmy po Loviisa Harju - lesie utworzonym pod koniec ostatniego zlodowacenia.

Uczestniczyliśmy też w warsztatach "Przyjemne wiosłowanie". Płynęliśmy łódkami łatwą trasą, zabezpieczeni w kamizelki ratunkowe, pod opieką certyfikowanych przewodników podziwiając piękno fińskiego krajobrazu. Ten pobyt obfitował w wiele aktywności fizycznych, w końcu temat przewodni naszego projektu to zdrowy styl życia. Zatem kolejnymi zajęciami były warsztaty taneczne oraz zespołowe rozgrywki sportowe w międzynarodowych drużynach.

W czwartek 12 maja odwiedziliśmy stolicę Finlandii. Zwiedzanie Helsinek zaczęliśmy od Placu Senackiego, nad którym góruje luterańska Katedra. Nie sposób pominąć tego miejsca - wysokie białe kolumny zakończone zielonymi kopułami widać już z daleka. W Miejskim Muzeum Helsinek poznaliśmy jak na przestrzeni lat zmieniało się życie dzieci. Kolejnym punktem była Biblioteka, w którym każdy mógł znaleźć dla siebie ciekawe zajęcie. To tutaj wolny czas spędzają mieszkańcy Helsinek. Odwiedziliśmy również Helsiński Uniwersytet. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Porvoo, gdzie zakwaterowaliśmy się w pięknych fińskich domkach. Dzień zakończył się pożegnalną kolacją, na której otrzymaliśmy certyfikaty. Ostatniego dnia zwiedziliśmy Porvoo- zabytkowe miasto z bogatą historią. Finlandia będzie przywoływała tylko pozytywne wspomnienia.

Ostatnie spotkanie wszystkich szkół partnerskich w ramach naszego projektu Erasmus+ „Taste of Life” odbyło się w naszym kraju w dniach 30 maja - 3 czerwca. Naszych partnerów z Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch powitaliśmy w szkole w Hutkach programem artystycznym przygotowanym przez nauczycieli, w którym wspaniale zaprezentowali się nasi uczniowie.

Następnie w grupach odbyły się zajęcia sportowe i artystyczne, podczas których uczniowie przygotowywali z masy plastycznej breloczki w kształcie owoców i warzyw oraz makramy z kolorowych sznurków. Po zajęciach udaliśmy się do Owczarkowej Zagrody, gdzie nasi goście mogli obcować z przyrodą i zwierzętami, a potem wzięli udział w warsztatach przygotowywania makaronu. Dzień zakończył się wspólną kolacją w huteckiej restauracji "As" z pysznym polskim jedzeniem. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Wice wójt Iwona Lisek, która reprezentowała Gminę Konopiska i w imieniu Pana Wójta wręczyła gościom upominki.

Program pobytu gości obfitował w ciekawe zajęcia oraz wycieczki. Nie zabrakło atrakcji dla uczniów, takich jak niezwykła lekcja w-fu w parku trampolin Hangar 646. Nasi partnerzy mogli poznać piękno polskiego krajobrazu podczas wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym, urok polskich miast - klimatycznego Krakowa i naszej pięknej stolicy, gdzie zobaczyli dwa oblicza Warszawy - nowoczesne i zabytkowe. Wszystkich zachwyciła Kopalnia Soli w Wieliczce, która nie bez powodu jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niestety wszystko, kiedyś się kończy... I nie da się ukryć, że ciężko nam było się rozstać, bo wszyscy mieliśmy świadomość, że było to ostatnie spotkanie. Na koniec padło wiele wzruszających słów i polały się łzy. Jesteśmy przekonani, że nasi partnerzy wyjeżdżając zabrali z sobą piękne wspomnienia, bo dla nas z pewnością było to niezapomniane przeżycie.  

T. Gwóźdź, M. Kotowska

do góry