Mamy Wicemistrza Świata w Nordic Walking!

24 06 2022 #Urząd

Tomasz Marczak został wicemistrzem świata w Nordic Walking na dystansie 10 kilometrów i okazał się niepokonany wśród zawodników do 39 lat, zdobywając tytuł mistrzowski w tej kategorii wiekowej.

Zawody odbyły się w Kopalinie, w gminie Choczewo w województwie pomorskim. Wzięło w nich udział kilkuset zawodników nie tylko z Polski, ale także z Europy (Francja, Włochy Ukraina, Słowacja) i spoza niej (Maroko, Stany Zjednoczone). Na dystansach 5 i 10 kilometrów w sobotę przeprowadzano eliminacje, a w niedzielę rywalizowano w finałach na 5, 10 i 21 kilometrów. Ambasadorem wydarzenia był Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym. Osobiście wręczał on zawodnikom pamiątkowe medale na mecie oraz uczestniczył w ceremonii dekoracji najlepszych uczestników. Na miejscu można było również spotkać się z Marko Kantanevą, twórcą techniki nordic walking.

Nasz zawodnik wybrał dystans 10km, na którym łatwo przebrnął kwalifikacje i mógł wziąć udział w niedzielnej rywalizacji o podium Mistrzostw Świata Nordic Walking. Tomasz świetnie zaprezentował się na pierwszej pięciokilometrowej pętli, którą pokonał w czasie 28 minut 39 sekund, tego wyniku nie udało poprawić się już nikomu, nawet w późniejszej rywalizacji o tytuł na dystansie 5 kilometrów! Niestety na drugim okrążeniu znaczna utrata tempa sprawiła, że zawodnik nie był w stanie obronić swojej pozycji i ostatecznie ze swoim czasem zajął, wciąż doskonałe, drugie miejsce w finale mistrzostw ze stratą 14 sekund do zwycięzcy.

Tak zawodnik podsumował swój występ:

„Bardzo się cieszę, to dla mnie ogromny sukces. Przed tak dużymi zawodami, w tak świetnej obsadzie, miejsce na podium przyjąłbym w ciemno. Teraz jest jednak pewien niedosyt. Myślę, że to jednak dobra rzecz, motywacja do dalszej pracy. Mam wrażenie, że fizycznie było mnie dzisiaj stać na więcej, że dało się wykrzesać z siebie więcej na drugiej części dystansu. Zabrakło jeszcze doświadczenia, siły mentalnej, odrobiny pewności siebie. Zawiodła też trochę taktyka zastosowana w eliminacjach. Na pewno jest nad czym pracować, by w przyszłości osiągać kolejne sukcesy. Należy jednak pamiętać, że do przodu idą wszyscy i z wielką ekscytacją czekam na to jak bardzo poprawi się jeszcze poziom dyscypliny, który z roku na rok niesamowicie rośnie. Bardzo dziękuję wszystkim za doping i wsparcie. Mam nadzieję, że moje starty jeszcze niejednokrotnie przyniosą wiele emocji i radości.”

Tomasza na trasie i podczas dekoracji można zobaczyć na filmach:

Tomasz Marczak rozpoczął przygodę z Nordic Walking we wrześniu 2018 roku. Już wtedy startował w zawodach lokalnych z pierwszymi sukcesami.

W 2019 roku zadebiutował na Mistrzostwach Polski w Jastrowiu, gdzie wywalczył 10 miejsce i zdobył tytuł Mistrza Polski do lat 29 z czasem 5:14:40. Podczas startów w Pucharach Regionalnych na dystansie 5km, zdobył drugie miejsce w Konstancin-Jeziornej i wygrał w Śremie. W Ustrzykach Dolnych zajął 11 miejsce na Górskich Mistrzostwach Europy na dystansie 10km, ale wygrał w kategorii wiekowej.

W 2020 roku zdobył dziewiąte miejsce w zawodach Pucharu Polski w Polanicy-Zdrój. Trzy razy stawał na trzecim stopniu podium Pucharów Regionalnych na dystansie 10km (Skrwilno, Biały Bór, Tarnowskie Góry). Ostatni z tych startów był jednocześnie Mistrzostwami Polski, gdzie czas 1:01:44 pozwolił wygrać w kategorii do lat 29. Podobnie na dystansie 5km, zajmując 5 miejsce w klasyfikacji generalnej, dołożył drugi złoty medal w kategorii wiekowej. Na koniec sezonu zdobył Sztafetowe Mistrzostwo Polski w Maratonie.

W 2021 roku wziął udział we wszystkich etapach Pucharu Polski organizowanego przez Polskie Zrzeszenie Nordic Walking. Na dystansie 10 km czterokrotnie wygrał, a łącznie wywalczył siedem miejsc na podium, co pozwoliło zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji cyklu. Na 5 km był czwarty, czterokrotnie meldując się w pierwszej trójce. Do sukcesów tego roku należy zaliczyć również wicemistrzostwo Polski na dystansie 10 km, a także brązowe medale na 5 km oraz w rywalizacji w ramach Górskich Mistrzostw Polski na 10 km. Wraz z drużyną zdobył wicemistrzostwo w Sztafetowych Mistrzostwach Polski w Półmaratonie.

W tym roku jest aktualnie wiceliderem cyklu Enea Polish Nordic Walking Cup na dystansie 10 km. Wywalczył ponownie złoto na Sztafetowych Mistrzostwach Polski w Maratonie oraz wygrał w rywalizacji sztafet mieszanych na Pucharze Świata w Kolbuszowej. W indywidualnym starcie zdobył drugie miejsce na 10 km. Wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski w Półmaratonie. W maju na atestowanej trasie w Strzebiniu pod kontrolą sędziów mobilnych ustanowił rekord Polski na dystansie 10 km, który pokonał w czasie 57 minut 35 sekund. 19 czerwca został na tym dystansie wicemistrzem świata na zawodach rozgrywanych w Kopalinie w gminie Choczewo.

Wierzymy, że przed zawodnikiem wiele dalszych startów i sukcesów.