• UE
  • Tłumacz języka migowego
  • BIP

Erasmus+ Wizyta uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Konopiskach w Portugalii

22 06 2022 #Urząd

W dniach 8 - 13 maja 2022 r. odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z Polski, Włoch, Macedonii Północnej w portugalskiej szkole w Santarem. Wspólnie realizujemy od dwóch lat projekt „Get ready 4 future”. Wszystkie wcześniejsze spotkania z powodu pandemii odbywały się online.

Gospodarze przygotowali dla nas bardzo ciekawy program. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w różnorodnych warsztatach z kodowania oraz  zajęciach integracyjnych i  kulturowych. Politechnika  w Leira przygotowała dla nas wykłady i pokazy z kodowania i programowania robotów. W Lizbonie zwiedziliśmy Pawilon Wiedzy - to interaktywne muzeum nauki i technologii, które w ciekawy sposób przybliżyło nam najnowsze osiągnięcia techniczne i naukowe.  Mieliśmy również czas, aby podziwiać  najciekawsze miejsca w Lizbonie: Pomnik Odkrywcó, Wieżę Belem nad rzeką Tag oraz zamek Hieronimitów. Spróbowaliśmy również słynnych ciasteczek pasteis de Belem.

Portugalska szkoła położona jest w niewielkiej odległości od Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Jest to jedno z największych i najważniejszych sanktuariów maryjnych w Europie i na całym świecie. Gospodarze zorganizowali dla nas wyjazd w to piękne miejsce.

Uczniowie, mieszkając u rodzin, mieli możliwość poznać codzienne życie w Portugalii, przełamać bariery językowe, poznać kulturę i tradycję. Rodziny portugalskie bardzo serdecznie i ciepło przyjęły naszych uczniów. Nawiązały się międzynarodowe przyjaźnie.

Tydzień w Portugalii minął bardzo szybko. Był to doskonałe zorganizowany pobyt, podczas którego realizowaliśmy zadania związane z projektem, poznaliśmy system nauczania w Portugalii, zwiedziliśmy przepiękne miejsca, spróbowaliśmy tradycyjnych potraw portugalskich, a także szkoliliśmy język angielski oraz nawiązaliśmy nowe przyjaźnie. W lutym wizyta w szkole w Konopiskach, mamy nadzieję, że wrażenia i wspomnienia będą takie same.

K.Ankowska

Erasmus Portugalia

do góry