do góry
  • Godziny pracy urzędu:
  • poniedziałek, środa, czwartek i piątek - 7.00 - 15.00
  • wtorek - 7.00 - 17.00
  • ul. Lipowa 5
    42 - 274 Konopiska

  • tel. 34 328 20 57
    fax 34 344 19 35

Zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineRozkład jazdy obowiązujący od 1.09.2018 r.Szczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS
Strona główna Urząd Aktualności

Mikołaj z Polakami na Wileńszczyźnie

29 listopada 2018
kategoria:
Pomoc społeczna
 Fot. Aliona Wengrowska Administrator Ośrodka Kultury w Mickunach

Delegacja Gminy Konopiska – Wójt Jerzy Żurek, Przewodniczący Rady Gminy Edward Bałdyga oraz przedstawiciele gmin powiatu częstochowskiego i miasta Częstochowy udali się na Litwę, aby przekazać dary zebrane w ramach tegorocznej odsłony akcji „Mikołaj z Polakami na Wileńszczyźnie”.

Gmina Konopiska wzorem lat poprzednich, po raz kolejny przyłączyła się do tej wyjątkowej i szlachetnej akcji. Organizatorem zbiórki byli: ksiądz Ryszard Umański z parafii NMP w Częstochowie oraz częstochowskie Towarzystwo Patriotyczne "Kresy”. Mieszkańcy Gminy Konopiska, przekazując żywność, odzież, art. szkolne, zabawki po raz kolejny okazali szczodrość i wielkie serca. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Państwu za przychylność i wsparcie.

UG Konopiska

Poniżej relacja z odwiedzin „Św.Mikołaja na Wileńszczyźnie”, w słowach p. Aliony Wengrowskiej - Administratorki Ośrodka Kultury w Mickunach

 „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.  Jan Paweł II.
Niezależnie od tego jak dużo posiadamy, ważne jest ile możemy dać drugiej osobie. Każdy ma własny limit dobroci, miłości i wydaje mi się, że ten limit powinniśmy z biegiem czasu powiększać, dzielić się z ludźmi, oferować im swoją pomoc. Swoją pomoc oferują dla nas już czwarty rok z rzędu nasi rodacy z Polski. To się stało naprawdę piękną tradycją i co roku nas odwiedza Święty Mikołaj. W piątek, 23 listopada do nas zawitał święty Mikołaj w postaci Czcigodnego Księdza proboszcza Ryszarda Umańskiego z kościoła NMP Częstochowskiej w Częstochowie. Święty Mikołaj przybył do nas tak zwyczajnie wraz ze swoimi Aniołami i tak naprawdę ludźmi wielkiego serca. Na ten dzień z niecierpliwością czekają nie tylko nasi najmłodsi, ale również to jest wyjątkowy dzień dla nas wszystkich, dzień pełen dobroci, radości i uśmiechu na twarzach każdego. Przecież to jest magiczny okres, kiedy muszą się spełniać niemalże wszystkie nasze marzenia.

Jak było wspomniane wcześniej, współpraca z Ks. Ryszardem Umańskim trwa już od 4 lat. Z każdym rokiem pomoc dla Polaków mieszkających na Litwie jest coraz większa. Coraz więcej ludzi się angażuje do pomocy dla nas. Z każdym rokiem coraz więcej dzieci otrzymuje paczki, a paczki tylko się zwiększają. W ubiegłym roku paczki otrzymało 600 dzieci, zaś tego roku na 100-lecie odzyskania Niepodległości ilość dzieci i paczek wzrosła do 700.

Już drugi rok z rzędu akcja pomocy Polakom mieszkającym na Litwie odbyła się w Mickunach.

Tradycyjnie akcja charytatywna rozpoczęła się w żłobku-przedszkolu w Mickunach, dokąd zawitał Święty Mikołaj wraz ze swoimi Aniołami. Dzieci ze żłobka przedszkola w Mickunach z wielką radością śpiewały i tańczyły dla szanownych gości. Na spotkanie z Mikołajem przybyło również przedszkole z Ławaryszek oraz Kowalczuk.. Wspólna zabawa z Mikołajem sprawiła wiele radości dla każdego dzieciaka. Jednak najwięcej radości oczywiście było z otrzymanych prezentów, ponieważ każde dziecko, każdy nauczyciel i wychowawca otrzymał paczkę.

Po wspólnych zdjęciach i krótkiej przerwie pojechaliśmy ze żłobka-przedszkola do gimnazjum w Mickunach, gdzie na Świętego Mikołaja już czekały dzieci z gimnazjum w Mickunach, gimnazjum im. Św. Jana Bosko w Egliszkach, gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach, gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, dzieci z szkoły podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie, szkoły podstawowej w Szumsku, szkoły podstawowej w Kiwiszkach oraz dzieci z gimnazjum im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze.

Na akcję dobroczynną zawitała do nas mer samorządu rejonu wileńskiego Maria Rekść, która szczerze podziękowała za dobre i wielkie serce Ks. Ryszardowi Umańskiemu oraz wszystkim, którzy się przyczynili do tej akcji pomocy Polakom w rejonie wileńskim. Również złożyła na ręce dyplomy - podziękowania dla osób najbardziej w tym zasłużonych.

Niezmiernie wzruszającym było to, że wszyscy nawet najmłodsi wspólnie zaśpiewały hymn Polski. Wzruszyło najbardziej to, iż wszyscy wiedzieli słowa i głośno śpiewali pieśń patriotyczną.  Na ten sam raz 700 dzieci śpiewało hymn na stojąco z odpowiednią powagą i zapałem. Następnie gospodarze gimnazjum w Mickunach przedstawili część artystyczną, wiersze, piosenki i piękne tańce z nutką patriotyzmu. Wszystkie występy były naprawdę wzruszające, a szczerość i miłość dzieci jest prawdziwa. Dzieci szczerze czekały i wołały Mikołaja, który przybył i bawił się razem ze wszystkimi .

Po części artystycznej i wspólnej zabawie z Mikołajem, przenieśliśmy się na parter gimnazjum gdzie na nas wszystkich czekała dyskoteka i ciąg dalszy wspólnej zabawy. Tańczyli wszyscy, nie było wolnego miejsca na parterze, a tyle radości i szału jeszcze nie widzieliśmy. Wspólna zabawa w rytmie disco polo wraz z Św. Mikołajem sprawiła wiele radości dla każdego dzieciaka. Po wspólnej zabawie każde dziecko otrzymało paczkę od Mikołaja, a także bez paczki nie został żaden dyrektor, nauczyciel i wychowawca. Prezentów było tak dużo, od słodyczy, maskotek i piłek, do drukarek, odkurzaczy liści i kosiarek. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy, a więc po wspólnej zabawie z wielką goryczą, dzieci musiały pożegnać się z Mikołajem i powiedzieć mu „Do miłych spotkań w następnym roku”!

Po akcji dobroczynnej mieliśmy wspólną kolację i spotkanie integracyjne w Ośrodku Kultury w Mickunach. Z ust starosty gminy w Mickunach Renaty Mickiewicz płynęły słowa podziękowania. Jednak trudno przekazać słowami wyrazy podziękowania dla Ks. Ryszarda Umańskiego i dla wszystkich, którzy się przyczynili do tej akcji - 700 dzieci otrzymało paczki, a na dodatek każda szkoła otrzymała jeszcze dodatkowe prezenty. Również gmina Mickuny i gmina Rukojnie otrzymały paczki żywnościowe, które w najbliższym okresie będą rozdawane osobom potrzebującym.

To nie jest prosta akcja dobroczynna i pomoc Polakom na Litwie, to jest wyraz szczerego i wielkiego serca Polaka do swoich rodaków mieszkających na Kresach. To czym się dzielicie z nami, to jest nie tylko wasz trud, włożone siły i praca, ale również i włożone serce i miłość, które przekazujecie dla nas w postaci paczek. Jesteśmy wdzięczni wszystkim i każdemu z osobna, przecież wiadomo, iż to co czynicie jest naprawdę wielkim dziełem, o którym my nigdy nie zapomnimy, a przeważnie Waszą dobroć oraz wsparcie nie zapomną nasze młodsze pokolenia - dzieciaki, w pamięci których zawsze będzie ten dobry i uśmiechnięty Św. Mikołaj z Częstochowy”.

Artykuł i zdjęcia: Aliona Wengrowska Administrator Ośrodka Kultury w Mickunach
Zdjęcia: Towarzystwo Patriotyczne "Kresy” w Częstochowie