do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek, środa, czwartek - 7.00 - 15.00
 • wtorek - 8.00 - 17.00, piątek - 7.00 - 14.00
 • ul. Lipowa 5
  42 - 274 Konopiska

 • tel. 34 328 20 57
  fax 34 344 19 35

Stypendium Wójta Gminy Konopiska dla uzdolnionych uczniów pobierających naukę na terenie Gminy KonopiskaZmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineSzczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS
Strona główna Urząd Aktualności

Święto Górników w Gminie Konopiska

04 grudnia 2019
kategoria:
Urząd
 

Tradycyjnie 4 grudnia, uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. św. Walentego w Konopiskach rozpoczęły się w naszej gminie obchody Święta Górnika. W nabożeństwie ku czci św. Barbary udział wzięli: Zastępca Wójta Gminy Konopiska p. Iwona Lisek, przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z górnictwem na czele z p. Markiem Rakiem, Radny Powiatu Częstochowskiego i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Konopiskach p. Grzegorz Dyner, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach p. Janusz Jończyk, poczty sztandarowe: Urzędu Gminy Konopiska w osobach p. Jana Parkitnego, p. Andrzeja Janika i p. Wojciecha Batora, górników, Ochotniczych Straży Pożarnych, Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oddz. Konopiska, a także górnicy z rodzinami i mieszkańcy naszej gminy.

W homilii ks. proboszcz Sławomir Kaczmarek przypomniał historię męczeństwa św. Barbary - patronki dobrej śmierci i ciężkiej pracy oraz wszystkich osób narażonych na nagłą i niespodziewaną śmierć. Życzył górnikom „takiej samej, silnej wiary w Boga jak Patronka, boża męczennica - św. Barbara.” Podkreślił również znaczenie wiary w życiu każdego człowieka – mówiąc: „z końcem życia pozostaje tylko modlitwa i wiara”.

W ikonografii św. Barbara przedstawiana jest w szatach królewskich z koroną na głowie. W ręku trzyma kielich i hostię (symbol Eucharystii) - według legendy, tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię Świętą. Czasami ukazywana jest z wieżą, w której była więziona (wieża ma zwykle 3 okienka, które miały przypominać Barbarze prawdę o Trójcy Świętej) oraz z mieczem, od którego zginęła. Postać św. Barbary ucieleśnia najznamienitsze ludzkie cechy takie jak odwaga i niezłomność.

Po Mszy Świętej odprawianej przy ołtarzu św. Barbary, przemaszerowano w uroczystym korowodzie do miejsca pamięci Wojciecha Korwin Szymanowskiego (związanego z Towarzystwem hutniczym Braci Hantke) oraz pod „wagonik” – pomnik upamiętniający górników pracujących w kopalniach rud żelaza w rejonie Konopisk - gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

O.Muc/GCKiR

 • 1
 • 2