do góry
  • Godziny pracy urzędu:
  • poniedziałek, środa, czwartek i piątek - 7.00 - 15.00
  • wtorek - 7.00 - 17.00
  • ul. Lipowa 5
    42 - 274 Konopiska

  • tel. 34 328 20 57
    fax 34 344 19 35

Zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineRozkład jazdy obowiązujący od 1.09.2018 r.Szczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS
Strona główna Urząd Aktualności

NADAL W GRZE!

24 listopada 2017
kategoria:
Urząd
 

Gmina Konopiska zajęła XVIII miejsce w XIII edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii gminy wiejskie.

Uroczysta Gala wręczenia nagród Laureatom odbyła się 23 listopada 2017r. w Jarocinie. Wójt  Gminy Konopiska Jerzy Żurek odebrał nagrodę z rąk Przewodniczącego Kapituły Konkursowej – byłego Premiera RP Jerzego Buzka.

„Jestem bardzo zadowolony, że nadal plasujemy się w czołówce dobrze zarządzanych samorządów w Polsce. Wysokie 18 miejsce potwierdza, iż naszymi działaniami dobrze odpowiadamy na najważniejsze wyzwania, przyczyniając się do dalszego lokalnego rozwoju w sferach społecznych i gospodarczych”- powiedział Wójt Jerzy Żurek.

Jak informuje redakcja „Rzeczpospolitej”, przy powstawaniu Rankingu Samorządów ocenie podlegały wskaźniki wynikające m.in. ze sprawozdań budżetowych oraz danych przesłanych przez samorządy.

Zasady i metodologię Rankingu Samorządów ustala co roku jego kapituła, której przewodniczył były Premier RP, Europoseł Jerzy Buzek. Zestawienie najlepszych samorządów przygotowywane jest w podziale na trzy główne kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

W tegorocznej, 13. edycji rankingu, brano pod uwagę m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w latach 2013–2016), wartość środków unijnych w budżecie gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w latach 2014–2016) i dynamikę wzrostu dochodów własnych. Ponadto przedstawiciele samorządów odpowiadali na kilkadziesiąt pytań ankietowych. Do tegorocznego rankingu wcielone zostały również pytania dotyczące innowacyjności.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to wyjątkowy projekt, którego celem jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Od początku istnienia Rankingu nad jego metodologią czuwa niezależna Kapituła ekspertów, która sprawdza, które samorządy najlepiej dbają o rozwój i standard życia mieszkańców, nie zapominając przy tym o zachowaniu finansowego bezpieczeństwa.