Zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineRozkład jazdy obowiązujący od 1.09.2018 r.Szczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS

"Młodzież zapobiega pożarom"- sukces na szczeblu powiatowym!

27 kwietnia 2018
kategoria:
Komunikaty.Informacje

W tym roku w Eliminacjach Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” zorganizowanych przez Wójta Gminy Konopiska Jerzego Żurka, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druha Grzegorza Dynera i Komendanta Gminnego druha Janusza Jończyka udział wzięło 36 uczestników ze szkół i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Konopiska.

Uczestnicy eliminacji, aby przejść do finału musieli odpowiedzieć na trzydzieści pytań testowych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa medycznego. Następnie pięciu zawodników z najlepszymi wynikami z każdej grupy wiekowej mogło przystąpić do etapu finałowego, w którym punktowane były odpowiedzi ustne na wylosowane wcześniej pytania i zagadnienie. W zależności od wieku, trzeba było wykazać się umiejętnościami i wiedzą z zakresu rozpoznawania znaków informacyjnych w budynkach, zgłoszenia wypadku na numer alarmowy, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, znajomością środków gaśniczych i ich zastosowaniu oraz innych bardzo fachowych pytań.

W grupie I – w kategorii szkoły podstawowe - najlepszy okazał się Daniel Kosendarski, który wygrał eliminacje gminne. Dobrą znajomością zagadnień z zakresu pożarnictwa wykazali się: Wojciech Nocuń (2), Jakub Klabisz (3), Aleksandra Fornalik (4) i Zofia Kamińska (5).

W grupie II – w kategorii gimnazja - najlepiej odpowiadał Filip Anioł. Kolejne miejsca zajęli: Maciej Świącik (2), Błażej Siwek (3), Amelia Banasiak (4) i Olga Cioch (5).

W grupie III – w kategorii szkół ponadgimnazialnych zwyciężył Mateusz Stoparek,
a kolejne miejsca zajęli: Marek Cierniak (2), Jakub Koterba (3), Emil Kędlarski (4) i Zuzanna Patynowska (5).

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a dla laureatów zmagań przygotowane zostały puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Konopiska Jerzego Żurka.

Na szczególną uwagę zasługuje prezentowany poziom wiedzy z zakresu pożarnictwa. Małe różnice punktowe oraz dodatkowe pytania w dogrywkach świadczą o bardzo dobrym przygotowaniu wszystkich uczestników. Niestety w każdej rywalizacji celem jest wyłonienie najlepszego uczestnika, dysponującego wiedzą oraz umiejętnościami i przed takim bardzo trudnym zadaniem stanęło jury eliminacji w składzie: Przewodniczący druh Daniel Ligęska, Sekretarz druhna Renata Szczurek i członkowie: druh Dariusz Jagusiak, druhna Anna Kołtun i druh Marcin Pijet.

Zwycięzcy eliminacji gminnych: Daniel Kosędarski, Maciej Świącik i Mateusz Stoparek reprezentowali Gminę Konopiska na kolejnym etapie turnieju na szczeblu powiatowym.

Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy „Młodzież zapobiega pożarom” odbyły się w Złotym Potoku 21 kwietnia 2018 roku. Udział wzięły reprezentacje 9 gmin w tym 24 uczestników. W pierwszej grupie uczestniczyło 9 zawodników w drugiej grupie 9 i w trzeciej grupie 6.

W rozgrywce finałowej zwyciężyli:

I grupa w kategorii szkoły podstawowe: I miejsce zajął Jan Fabrykowski - Kłomnice, II miejsce Daniel Kosendarski – Konopiska i III miejsce Jakub Szyda -  Mykanów,

II grupa w kategorii gimnazja: I miejsce zajął Szymon Połcik - Lelów, II zajęła Sandra Szyda – Mykanów i na III miejscu uplasował się Maciej Świącik - Konopiska,

III grupa w kategorii szkół ponadgimnazialnych: I miejsce zajął Mateusz Stoparek - Konopiska, II miejsce Patryk Machura – Mstów i III miejsce Kamil Giermala – Lelów

Zwycięzcy eliminacji zostali wyróżnieni nagrodami ufundowanymi przez: Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach, Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie, Starostę Powiatu Częstochowskiego, Nadleśnictwo Złoty Potok, Przewodniczącego Sejmiku Śląskiego i Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Częstochowie. Laureaci eliminacji powiatowych: Jan Fabrykowski z Kłomnic, Szymon Połcik z Lelowa i Mateusz Stoparek z OSP Wąsosz Łaziec (Gmina Konopiska) reprezentować będą Powiat Częstochowski w Eliminacjach Wojewódzkich OTW, które odbędą się 28 kwietnia 2018 roku. W eliminacjach powiatowych w trzech grupach wiekowych naszą gminę reprezentowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Wąsosz Łaziec.

Wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym Ogólnopolskim Turniej Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.