do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek, środa, czwartek i piątek - 7.00 - 15.00
 • wtorek - 7.00 - 17.00
 • ul. Lipowa 5
  42 - 274 Konopiska

 • tel. 34 328 20 57
  fax 34 344 19 35

Zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineRozkład jazdy obowiązujący od 1.09.2018 r.Szczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS
Strona główna Gmina Bezpieczeństwo

"Młodzież zapobiega pożarom"- sukces na szczeblu powiatowym!

27 kwietnia 2018
kategoria:
Komunikaty.Informacje
 

W tym roku w Eliminacjach Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” zorganizowanych przez Wójta Gminy Konopiska Jerzego Żurka, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druha Grzegorza Dynera i Komendanta Gminnego druha Janusza Jończyka udział wzięło 36 uczestników ze szkół i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Konopiska.

Uczestnicy eliminacji, aby przejść do finału musieli odpowiedzieć na trzydzieści pytań testowych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa medycznego. Następnie pięciu zawodników z najlepszymi wynikami z każdej grupy wiekowej mogło przystąpić do etapu finałowego, w którym punktowane były odpowiedzi ustne na wylosowane wcześniej pytania i zagadnienie. W zależności od wieku, trzeba było wykazać się umiejętnościami i wiedzą z zakresu rozpoznawania znaków informacyjnych w budynkach, zgłoszenia wypadku na numer alarmowy, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, znajomością środków gaśniczych i ich zastosowaniu oraz innych bardzo fachowych pytań.

W grupie I – w kategorii szkoły podstawowe - najlepszy okazał się Daniel Kosendarski, który wygrał eliminacje gminne. Dobrą znajomością zagadnień z zakresu pożarnictwa wykazali się: Wojciech Nocuń (2), Jakub Klabisz (3), Aleksandra Fornalik (4) i Zofia Kamińska (5).

W grupie II – w kategorii gimnazja - najlepiej odpowiadał Filip Anioł. Kolejne miejsca zajęli: Maciej Świącik (2), Błażej Siwek (3), Amelia Banasiak (4) i Olga Cioch (5).

W grupie III – w kategorii szkół ponadgimnazialnych zwyciężył Mateusz Stoparek,
a kolejne miejsca zajęli: Marek Cierniak (2), Jakub Koterba (3), Emil Kędlarski (4) i Zuzanna Patynowska (5).

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a dla laureatów zmagań przygotowane zostały puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Konopiska Jerzego Żurka.

Na szczególną uwagę zasługuje prezentowany poziom wiedzy z zakresu pożarnictwa. Małe różnice punktowe oraz dodatkowe pytania w dogrywkach świadczą o bardzo dobrym przygotowaniu wszystkich uczestników. Niestety w każdej rywalizacji celem jest wyłonienie najlepszego uczestnika, dysponującego wiedzą oraz umiejętnościami i przed takim bardzo trudnym zadaniem stanęło jury eliminacji w składzie: Przewodniczący druh Daniel Ligęska, Sekretarz druhna Renata Szczurek i członkowie: druh Dariusz Jagusiak, druhna Anna Kołtun i druh Marcin Pijet.

Zwycięzcy eliminacji gminnych: Daniel Kosędarski, Maciej Świącik i Mateusz Stoparek reprezentowali Gminę Konopiska na kolejnym etapie turnieju na szczeblu powiatowym.

Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy „Młodzież zapobiega pożarom” odbyły się w Złotym Potoku 21 kwietnia 2018 roku. Udział wzięły reprezentacje 9 gmin w tym 24 uczestników. W pierwszej grupie uczestniczyło 9 zawodników w drugiej grupie 9 i w trzeciej grupie 6.

W rozgrywce finałowej zwyciężyli:

I grupa w kategorii szkoły podstawowe: I miejsce zajął Jan Fabrykowski - Kłomnice, II miejsce Daniel Kosendarski – Konopiska i III miejsce Jakub Szyda -  Mykanów,

II grupa w kategorii gimnazja: I miejsce zajął Szymon Połcik - Lelów, II zajęła Sandra Szyda – Mykanów i na III miejscu uplasował się Maciej Świącik - Konopiska,

III grupa w kategorii szkół ponadgimnazialnych: I miejsce zajął Mateusz Stoparek - Konopiska, II miejsce Patryk Machura – Mstów i III miejsce Kamil Giermala – Lelów

Zwycięzcy eliminacji zostali wyróżnieni nagrodami ufundowanymi przez: Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach, Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie, Starostę Powiatu Częstochowskiego, Nadleśnictwo Złoty Potok, Przewodniczącego Sejmiku Śląskiego i Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Częstochowie. Laureaci eliminacji powiatowych: Jan Fabrykowski z Kłomnic, Szymon Połcik z Lelowa i Mateusz Stoparek z OSP Wąsosz Łaziec (Gmina Konopiska) reprezentować będą Powiat Częstochowski w Eliminacjach Wojewódzkich OTW, które odbędą się 28 kwietnia 2018 roku. W eliminacjach powiatowych w trzech grupach wiekowych naszą gminę reprezentowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Wąsosz Łaziec.

Wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym Ogólnopolskim Turniej Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.       

Janusz Jończyk

 • 1
 • 2